s.1.jpgامام جمعه تهران با بیان این که هدف خداوند از ارسال رسل و انزال کتب آسمانی هدایت انسان است،

گفت: تمام انبیا و امامان علیه السلام، هادی هستند.

آیت الله حاج شیخ کاظم صدیقی، عصر شنبه، نیمه ذی الحجه 1437 در مراسم جشن میلاد امام هادی علیه السلام که از سوی موسسه امام هادی علیه السلام در پژوهشگاه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه برگزار شد، با تبریک ولایت و زاد روز آن امام همام اظهار داشت: همه این مناسبت ها به ویژه عید غدیر که اعلان بقاء اسلام با جریان امامت و ولایت است را به خاندان عصمت و طهارت تبریک می گویم.


ایشان در این مراسم که همزمان با گرامیداشت ربع قرن فعالیت های پژوهشی وفرهنگی موسسه امام هادی علیه السلام برگزار می شد، اشاره به فعالیت‌های موسسه امام هادی علیه السلام گفت: دیدن فعالیت‌های این موسسه و آثار پر برکت و ابداعات و اخلاص آن، جای شکر دارد.
دبیرکل بنیاد بین المللی غدیر با بیان این که وقتی انسان ابتکارات و ابداعات مؤسسات حوزوی را مشاهده می کند جای شکر دارد، گفت: بزرگان ما به ما امید داشتند که بتوانیم برای ترویج اسلام کاری انجام دهیم و این برای من شیرین است که می بینم هر کدام از دوستان سابق، صاحب شأنی برای ترویج اسلام شده اند.
تمام عالم نشانه ای برای هدایت انسان به سمت خداوند است
وی راه طلبگی را در راستای هدایت انسان دانست و افزود: قرآن در زمینه های مختلف علمی و فرهنگی معجزات فراوانی دارد و این همه مطالب متنوع قرآن تنها برای هدف هدایت نازل شده است؛ یک آیه در قرآن وجود ندارد که راهنمای به سمت خداوند نباشد و موضوع قرآن در یک کلمه هدایت است.
آیت الله صدیقی با بیان این که خدای متعال نه تنها کتب آسمانی بلکه تمام آفرینش را برای هدایت انسان آفریده است، ابراز داشت: هدف خداوند، عالم شدن انسان به حقیقت جهان هستی است و آن علمی مد نظر خداوند است که انسان را مرعوب جلال الهی و مجذوب جمال الهی کند نه آن علمی که انسان را در نظر خودش گُنده کند و به انسان تکبر بدهد.
وی با بیان این که دشمنان خداوند قدرت الهی را قبول ندارند، خاطرنشان کرد: امام صادق علیه السلام فرمودند که در هر زمانی فوق قدرت خداوند چیزی وجود ندارد و وقتی قهاریت خداوند تابش می کند همه چیز را ذوب خود می کند و هیچ قدرتی در برابر قدرت خداوند توان استقامت و عرض اندام ندارد.
امام جمعه تهران با بیان این که خداوند همه کتاب تشریع و تکوین و آیات انفسی و آفاقی را برای هدایت بشر آفریده است، افزود: امام هادی علیه السلام فرمودند که چیزی که ما را به خدا نرساند و به سمت خداوند راهنمایی نکند در عالم وجود ندارد و تمام عالم کتاب هدایت به سمت خداوند است و خداوند برای هدایت هم کتاب نازل کرده و هم معلم مدرسه معرفی کرده و همه دست به دست هم داده اند که ما را هدایت کنند.
دیانت بدون امامت معنی پیدا نمی کند
آیت الله صدیقی با اشاره به آیه «انما انت منذر و لکل قوم هاد» افزود: این آیه نشان دهنده استمرار غدیر برای تمام تاریخ بشریت است و این خلافت از روز اول به مشیت حکیمانه خداوند محور قرار گرفته است و تمام عالم باید در برابر او منقاد باشند و اعمال خود را از طریق او به خداوند تقدیم کنند.
ایشان با بیان این که غدیر تنها مال حضرت علی علیه السلام نیست بلکه متعلق به تمام امامان علیهم السلام است، گفت: دیانت، منهای امامت معنی پیدا نمی کند؛
همه پیامبران و امامان علیهم السلام، هادی هستند
دبیرکل بنیاد بین المللی غدیر تمام انبیا و امامان علیهم السلام را هادی معرفی کرد و گفت: این که در میان تمام معصومان علیهم السلام، لقب هادی به امام علی النقی علیه السلام اختصاص یافته است به خاطر این است که ایشان در دوران کودکی به امامت رسیدند و با همان سن کم خود به هدایت مردم و حتی دانشمندان زمان خود پرداختند.
وی با اشاره به علم امام هادی علیه السلام در کودکی ابراز داشت: علم امام هادی علیه السلام به گونه ای بود که حتی «جنید» که شهرت علمی و مهارت در دشمنی و عناد با ائمه علیهم السلام داشت و برای تربیت امام هادی علیه السلام از طرف خلیفه وقت گمارده شده بود، در مقابل امام هادی علیه السلام زانو زد و در باطن به تشیع گروید و فهمید که این علم به سرچشمه علم خداوند متصل است.
آیت الله صدیقی با اشاره به این که امام هادی علیه السلام در پاسخ به این سؤال که چگونه می شود در جریان سلیمان نبی علیه السلام و آصف ابن برخیا که وصی سلیمان بود، قدرت آصف را از سلیمان بیشتر دانست که توانست تخت بلقیس را حاضر کند، تصریح کرد: امام بیان می کند که هر پیامبری برای شناساندن وصی خود به جامعه، ظرفیت او را به جامعه معرفی می کند و این عمل حضرت سلیمان علیه السلام از باب عجز خودش نبود؛ زیرا سلیمان بالاتر از آصف بود.
زیارت جامعه دانشگاه خود شناسی، امام شناسی و خدا شناسی است
وی افزود: پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله کسی را وصی و جانشین خود معرفی می کند که تمام علم کتاب را دارد و مقامی بسیار بالاتر از آصف ابن برخیا دارد و این جاست که انسان باید پای کلاس درس ولایت شناسی امام هادی علیه السلام بنشیند که در زیارت جامعه که دانشگاه امام شناسی و خدا شناسی است و امام هادی علیه السلام در زیارت جامعه، خودش جلوه کرده است و خود را نشان داده است.
امام جمعه تهران با بیان این که اظهار ارادت و عشق ما به اهل بیت علیه السلام به خاطر نیاز آنها به ما نیست، افزود: ما هر وقت درودی بر پیامبر صلی الله علیه و آله می فرستیم، چیزی به ایشان افزوده نمی شود؛ بلکه باعث هدایت و ارتقاء خود انسان می شود؛ اگر انسان به ولایت متصل نباشد، امکان اتصال به خدا پیدا نمی شود و محبت های ما به اهل بیت علیهم السلام ما را پالایش می کند و طیب خلق به ما می دهد و نفس ما را طاهر می کند.
وی یادآور شد: انسان هر چه دارد حجاب است و وقتی می توانیم از این حجاب بیرون بیاییم که جذب در ولایت باشیم؛ بزرگان و پاکان ما با زیارت جامعه به آن مقامات رسیدند و این زیارات و عبادات ما به نفع خود ما است و انعام خداوند به ما است.
دبیرکل بنیاد بین المللی غدیر با اشاره به هدایت های خاص امام هادی علیه السلام ابراز داشت: امام هادی علیه السلام با یک نگاه به عبد الرحمان که در ظلمات بود و هیچ سابقه ای در ولایت نداشت او را هدایت کرد؛ ما هم امید داریم که بعد از عمری شاگردی در خانه اهل بیت علیهم السلام، امام هادی علیه السلام یک نگاهی از آن نگاه های هدایت گری به ما کند و هدایت شویم.
«پایان خبر»

نوشتن دیدگاه

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط موسسه امام هادی علیه السلام در وب منتشر خواهد شد.
- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی