درباره موسسه امام هادی علیه السلام

INTROOO

موسسه پیام امام هادی علیه السلام (موسسة الإمام الهادی علیه السلام) در سال 1371 (15 ذوالحجّة 1412 قمری) با مدیریت حضرت آیت الله سید هادی رفیعی پور با هدف تصحیح، تحقیق، تألیف، احیاء تراث، نشر کتاب های فقه، حدیث و معارف اسلامی مورد نیاز، برطرف کردن کمبودهای تحقیقی جامعه خصوصاً حوزه های علمیه و آموزش دوره هایی که خلإ آن در حوزه های علمیه وجود دارد (مانند کارگاه های آشنایی با متون و معارف زیارات معصومین علیهم السلام) تاسیس گردید. در اين راستا، این موسسه كتبي را تصحيح، تحقيق و تأليف نموده كه مورد تأييد و لطف رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام و مراکز حوزوي و دانشگاهی و شخصيت هاي فرهنگي قرار گرفته و برخی کتب به عنوان کتاب برگزیده در جشنواره های كتاب سال جمهوري اسلامي ايران، كتاب سال حوزه علميه قم، كتاب سال رضوی، کتاب سال ولایت، كتاب سال مهدویت و... انتخاب شده اند.

اين موسسه با قریب به سی سال فعاليت علمي و پژوهشي خود، دستاورهاي بزرگ و شایسته ای داشته که به طور خلاصه برخی از آنها معرفی می شوند:

کتاب الإعتقادات از قديمي‌ترين و معتبرترين كتب اعتقادي شيعه بوده و بيش از ده قرن است كه مورد توجه و عنايت علماء مي‌باشد.اين كتاب از نظر شيعه و علماي زمان شيخ صدوق (ره) به قدري حائزاهميّت و مورد توجّه بوده كه همه فرق اسلامي، شيعه را با اين خصوصيات شناسايي مي‌كردند. عبارت روشن و رسا از جمله خصوصيات اين متن وزین اعتقادی است. شیخ صدوق (ره) با اين قلم رسا، نسبت‌هاي غيرصحيحي كه بعضي از فرق به شيعه مي‌دادند را رد نموده و چهارچوبي صحيح و معتبر از اعتقادات شيعه اماميّه بيان كرده است.

  • کتاب دعاء النّدبة و توثیقه من الکتاب و السنّة که در بیست و سومین دوره جایزه کتاب فصل پاییز 1391 برنده جایزه و... معرفی شد. مقام معظم رهبری در سال 1392 همزمان با ايام برپايي بيست وششمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، ضمن بازدید از غرفه موسسه امام هادي عليه السلام در جريان تازه‌هاي نشر موسسه قرار گرفتند و پيرامون كتاب شريف "دعاء النّدبة و توثيقه من الكتاب والسنّة" فرمودند: «اين كار، كار خيلي خوبي است».

در اين كتاب سعي شده كه تمام عبارت دعاي ندبه با آيات قرآن و روايات تطبيق داده شود و رواياتي مثل يا مشابه متن دعا در پاورقي از روایات آورده شود تا اگر كسي احياناً بخواهد در سند آن ترديد كند به طور آشكار براي او روشن باشد كه اين متن، مطابق با روايات اسلامي و اعتقادات شيعه مي‌باشد. مقدمه‌اي وزین و علمی در اول كتاب پیرامون سند و تقویت آن آمده است. چون اين كتاب مورد استفاده محققين قرار مي‌گيرد چندين فهرست در آخر كتاب آورده شده است و مي‌توان گفت چنين كتابي در زمينه دعای ندبه بي‌نظير است و در تقويت متن آن كمال دقت شده است. این اثر برنده لوح و جایزه با رتبه برگزیده، ممتاز و رتبه اول گردیده است.

  • تألیف کتاب موسوعة زیارات المعصومین (ع) در7 مجلد، که به عنوان کتاب برگزیده در هفتمین دوره کتاب سال ولایت، کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، کتاب سال مهدویت و رتبه اول کتاب (در بخش تصحیح و تحقیق) اهل قلم اصفهان 1384 و کتاب برگزیده چهارمین جشنواره کتاب رضوی 1390 معرفی شد.

اين مجموعه كه در نوع خود بي‌نظير است، شامل زيارات معصومين عليهم السلام اعم از مطلقه، مخصوصه، زيارات جامعه و... در پنج جلد می باشد. علاوه بر این پنج جلد، دو جلد ديگر، يكي به فهارس فنّي و ديگري به مقدمه اختصاص یافته است. در این کتاب، زیارات مربوط به هركدام از معصومين عليهم السلام به صورت تدوين گرديده است: «1- مختصر زندگي 2- فضل شهر محل دفن 3- فضل موضع قبر 4- فضل زيارت 5- زمان‌هاي مستحب زيارت 6- آداب مستحب زيارت 7- كيفيت زيارت 8- آداب بعد از زيارت و نماز» که برای هر یک از معصومین جداگانه آورده شده است.

  • ناشر برگزیده سیزدهمین دوره همایش کتاب سال حوزه 1390
  • ناشر برتر در چهارمین جشنواره کتاب سال رضوی1390
  • این مؤسسه توسط معاونت پژوهشی حوزه علمیه، در سال 1394 جزو 10 مؤسسه برتر پژوهشی در حوزه علمیه قم معرفی گردید و برنده لوح و جایزه شد.

مؤسسه تلاش دارد فعاليت‌هاي پژوهشي خود را با علماء، دانشمندان و صاحب نظران در ميان گذاشته و در ديدار با آنان از راهنمايي‌هاي آنان بهره‌مند گردد و در اين راستا چندین بار با  مقام معظم رهبري و نيز با حضرات آيات عظام شبيري زنجاني، وحید خراسانی، سیستانی، سبحاني، صافی گلپایگانی، مرحوم حاج شيخ جواد تبريزي؛ و...  ديدار داشته‌اند.

براي اولين بار «كارگاههاي آشنايي با متون و معارف زيارات المعصومين عليهم السلام» توسط مؤسسه، در حوزه علميه قم و اصفهان تشكيل شد و در اين دوره‌ يك روزه به طور فشرده  براي شركت كنندگان مسائل علمي و معرفتي پيرامون منابع زيارات، ‌مسائل اجتماعي و سياسي در زيارات، اعتقادات در زيارات،‌ اخلاق و تربيت در زيارات و پرسش و پاسخ مطرح شد. تاكنون بيش از هزار نفر از فضلاء و طلاب در اين دوره آموزشی شركت كرده‌اند.

نوشتن دیدگاه

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط موسسه امام هادی علیه السلام در وب منتشر خواهد شد.
- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی