اعتقادات الإمامیة

 •  

    کانال روایات ناب - حدیث 9805-15
    پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم
    الشَّفَاعَةُ لَا تَكُونُ‏ لِأَهْلِ‏ الشَّكِّ وَ الشِّرْكِ وَ لَا لِأَهْلِ الْكُفْرِ وَ الْجُحُودِ بَلْ يَكُونُ لِلْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَهْلِ التَّوْحِيد
    نه شكّاكان و مشركان شفاعت شوند و نه كافران و منكران؛ بلكه شفاعت مخصوص مؤمنان يكتا پرست است
    إعتقادات الإمامیة: 66؛ عنه البحار: 8 / 58 ح75

   

  |مشرک|اعتقادات الامامیه|بحار الانوار|شفاعت|اخرت|مؤمن|کافر|پیامبر اکرم|

  الشفاعة لا تكون‏ لأهل‏ الشك و الشرك، و لا لأهل الكفر و الجحود، بل تكون للمذنبين من أهل التوحيد

 •  

    کانال روایات ناب - حدیث 9711-61
    پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)
    مَنْ أَتَى ذَا بِدْعَةٍ فَوَقَّرَهُ‏ فَقَدْ سَعَى فِي هَدْمِ الْإِسْلَام‏
    هر كس نزد بدعتگذارى برود و او را احترام كند، در نابودى اسلام كوشيده است
    اعتقادات الإمامیه (صدوق): 110؛ عنه البحار: 69 / 265

   

  |رذائل اخلاقی|اخلاق فردی|بدعت|نابودی اسلام||

  من أتى ذا بدعة فوقره فقد سعى في هدم الإسلام

 • دکتر فخر روحانی در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی موسسه امام هادی علیه السلام گفت: مدیر یکی از مؤسسات فرهنگی اسلامی در کشور بلژیک به من گفت: ما برای کتابخانه مؤسسه‌مان، نسخه‌هایی از کتاب «الاعتقادات» (تحقيق و چاپ مؤسسه امام هادی عليه‌السلام) را تهیه کردیم. جالب این که اندکی بعد از تهیه این کتاب و نگهداری این کتاب در کتابخانه، برخی از میهمانان اهل سنت با این کتاب برخورد می‌کنند و پس از مطالعه، مستبصر می‌شوند و به مکتب حقة اثنی عشری مشرف شدند.

  Image.aspxدکتر فخر روحانی در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی موسسه امام هادی علیه السلام گفت: مدیر یکی از مؤسسات فرهنگی اسلامی در کشور بلژیک به من گفت: ما برای کتابخانه مؤسسه‌مان، نسخه‌هایی از کتاب «الاعتقادات» (تحقيق و چاپ مؤسسه امام هادی عليه‌السلام) را تهیه کردیم. جالب این که اندکی بعد از تهیه این کتاب و نگهداری این کتاب در کتابخانه، برخی از میهمانان اهل سنت با این کتاب برخورد می‌کنند و پس از مطالعه، مستبصر می‌شوند و به مکتب حقة اثنی عشری مشرف شدند.

  مترجم بخش بین الملل مؤسسه امام هادی علیه‌السلام همچنین ضمن تجلیل از جایگاه مرحوم شیخ صدوق و اهمیت و تاثیر این کتاب ارزشمند در حوزه بین الملل، گفت: يكي از روحانيون شيعه آفريقايی به اينجانب گفته بود كه مدتی پس از مستبصر شدن و شيعه شدنش، عوامل وهابي توطئه‌هايی كردند و وی مكرر بازداشت مي‌شد. يكي از روزها، رئيس كل دستگاه امنيتی آن كشور كه مسيحی بود، وي را احضار و از او درباره اصول اعتقادي شيعه مي‌پرسد و اين كه چرا وهابی ها كه مسلمان هستند، برايش مشكل درست می كنند. آن عالم شيعه در پاسخ می گويد: ما شيعيان، ادله‌ي محكم داريم كه صلح طلب هستيم و هيچ خطری ايجاد نمی كنيم. رئيس مسيحی دستگاه امنيتی آن كشور، از وی می خواهد كه اصول اعتقادی و عملی خود را برايش به صورت مكتوب شرح دهد. آن عالم شيعه آفريقايی می گويد: يكي از مهمترين كتاب ها و منابع در اختيار من، كتاب «اعتقادات» شيخ صدوق بود كه بسيار سودمند واقع شد. پس از مدتي كوتاه، آن عالم شيعه آزاد شد و ديگر هيچگاه بازداشت نشد. جالب اين كه مدتي بعد، دوباره رئيس دستگاه امنيتي آن كشور با وی ديدار كرده و محرمانه به وی می گويد: خواندن آن كتاب كه درباره اهم اعتقادات و شيعيان بود، سبب شد كه وي مخفيانه به اسلام و تشيع، تشرف پيدا كند، ولي به دليل حساسيت‌های شغلی، هرگز اسلام و تشيع خود را تا آخر عمر علني نكرد. تنها پس از مرگش در وصيتنامه وي ديدند كه وصيت كرده تا وي را در قبرستان مسلمين دفن كنند. اينجانب به دلايل امنيتي و به خواست آن عالم شيعه آفريقايی، از ذكر نام و ساير جزئيات معذورم.

   گفتنی است دکتر محمد رضا فرخ روحانی استاد دانشگاه، از سال 1392 نقش مهمی در پروژه ترجمه جلد سوم کتاب شریف جامع زیارات المعصومین علیهم السلام (ویژه امام حسین علیه السلام) ایفا نمود که بحمدالله در سال 1397کار ترجمه به اتمام رسید و در آستانه چاپ قرار گرفت.

  پایان خبر

 • رونمایی از کتاب شریف «الاعتقادات» شیخ صدوق(ره)

  توسط مقام  معظم رهبری

  حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله الوارف)

   این کتاب پس از چندین سال تحقیق توسط پژوهشگران مؤسسه پیام امام هادی علیه السلام در نمایشگاه «دستاوردهاي پژوهشي حوزه علميه قم» توسط مقام معظم رهبری (دام ظله الوارف) رؤیت و رونمایی شد و به جامعه علمی تقدیم شد.

  این کتاب پس از چندین سال تحقیق توسط پژوهشگران مؤسسه پیام امام هادی علیه السلام در نمایشگاه «دستاوردهاي پژوهشي حوزه علميه قم» توسط مقام معظم رهبری (دام ظله الوارف) رؤیت و رونمایی شد و به جامعه علمی تقدیم شد.

  رهبر انقلاب درحین بازدید از این نمایشگاه هنگام حضور در غرفه مؤسسه پیام امام هادی علیه السلام ضمن بازدید از کتاب های منتشر شده موسسه ، از کتاب الاعتقادات ، تالیف شیخ صدوق (ره) رونمایی کردند.

  در این کتاب شریف که توسط موسسه امام هادی علیه السلام  بیش از هشت سال، تحقیق و تصحیح آن به طول انجامیده است، اثبات گردیده که تمام عبارات متن کتاب روایت است و در پاورقی متن روایات با ذکر منبع آن آمده است، در مواردی که متن مشا بهی از روایات پیدا نشده ، روایاتی که به آن مضمون یا به آن معناست ، آمده است.

  تصحیح و تحقیق این کتاب به این گونه انجام شده که علاوه بر مقابله و تصحیح متن کتاب با نسخ نفیس خطی، ثابت شود عبارات متن کتاب حدیث است و یا از روایات اقتباس شده است.

  مقابله با نسخ خطّی، تخریج منابع، تخریج مصادر، انتخاب متن مصحّح، انتخاب منابع روایی مطابق با متن کتاب و تدوین شرح جامع از زندگی شیخ صدوق (ره) با اشاره به قدرت کلامی ایشان، با بیان نمونه هایی از استدلال های کلامی از کتبش چون «توحید« و «معانی الاخبار» و... ، و همچنین افزودن چندین فهرست فنّی از مزایای این تحقیق می باشد.