45.jpg

کتاب شش جلدي جامع زيارات المعصومين عليه‌السلام، درسال 1389 در 2000 نسخه توسط انتشارات پیام امام هادی علیه السلام منتشر شد. اين کتاب که جامع ترين کتاب زيارتي پس از »موسوعه زيارات المعصومين عليهم‌السلام« به شمار مي‌رود، با متني صحيح و اعراب گذاري کامل، براي استفاده عموم مردم و با زبان عربي به چاپ رسيده است. در آخر هر جلد از کتاب جامع زيارات، بخشي به نام ملحقات آورده شده و در آن، زندگاني معصوم يا معصومين که در آن جلد زيارتشان آمده، نگاشته شده است. همچنين زياراتي که معمولاً در هر زيارتگاهي مورد استفاده زائر قرار مي‌گيرد و نيز ساير اعمال که در مشاهد مشرفه انجام مي‌شود، مانند (زیارات جامعه، امام حسین عليه‌السلام، امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف، نماز جعفر طیّار و... ) آورده شده است. از این رو لازم نیست که زائر هنگام تشرّف به زیارت هر امام، تمام مجلّدات را همراه داشته باشد.

پس از انتشار موفق اين کتاب و ارسال آن به برخي کشورهاي عربي همسايه و حاشيه خليج فارس، مؤسسه امام هادی علیه السلام با توجه به ضرورت آشنايي ساير اقوام و مليت‌هاي دنيا با معارف زيارتي معصومين عليهم‌السلام، بر آن شد تا اين کتاب را به 4 زبان ديگر شامل: ترکي استانبولي، اردو، انگليسي و فارسي، ترجمه نمايد.
* کتاب جامع زیارات بر اساس شهر یا منطقه ای که معصوم یا معصومین در آن دفن شده اند، تالیف گردیده است.
* در ابتدای هر جلد، چند سورۀ قرآن که معمولاً هنگام زیارت لازم است آورده شده است.
جلد پنجم این کتاب ارزنده، به مشهد مقدس اختصاص يافته كه زيارات حضرت امام علي بن موسي الرضا عليه‌ الصلاه والسلام و بخشي از زندگي‌نامه اين امام بزرگوار، در آن ذكر شده است.
این جلد در چهار بخش کلی تدوین گردیده است:

- منتخبی ازسوره هایی از قرآن کریم شامل سوره های: یس، الرحمن، اعلی، شمس، لیل، قدر، زلزله، عادیات، کافرون، نصر، اخلاص، فلق و ناس
- زیارات امام رضا علیه السلام شامل:
فضیلت زیارت امام رضا علیه السلام و زیاراتی که از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله، امیرالمومنین، امام صادق، امام کاظم، امام رضا، امام جواد و امام هادی علیهم السلام صادر شده است.
اوقاتی که زیارت در آن مستحب است
چگونگی زیارت امام رضا علیه السلام
زیارات مطلقه
کیفیت نماز زیارت آن حضرت
- پیوست ها:
زندگی نامه امام رضا علیه السلام
نام مبارک و نسب شریف آن حضرت
ولادت
مقام و منزلت امام علیه السلام
جایگاه علمی
عبادت، مکارم اخلاقی و تواضع ایشان
روحیه زاهدانه و دستان سخاوتمندانه آن امام همام
میهمان نوازی
مطالبی پیرامون ولایت عهدی
شهادت
- گزیده ای از زیارات و ادعیه شامل:
زیارت جامعه صغیره
زیارت جامعه کبیره
زیارت امین الله
زیارت عاشورا
زیارت وارث
زیارت ناحیه
زیارت امام زمان و استغاثه به آن حضرت
زیارت آل یاسین
زیارات معصومین در روزهای هفته
نماز جعفر طیار
دعای ندبه
دعای توسل
دعای کمیل
تفاوت‌های موجود در کتاب‌های شریف
«جامع زیارات المعصومین علیهم السلام » و «موسوعه زیارات المعصومین علیهم السلام»
مخاطبین:كتاب جامع زیارات، برای عموم مردم و علماء نوشته شده است؛ اما موسوعه ویژه علماء، پژوهشگران و دانشمندان تنظیم شده است.
اعراب گذاری:در جامع زیارات، تمام متون اعراب گذاری شده است؛ اما در موسوعه، متن دارای اعراب کامل نیست و نیمه اعراب است.
اختلاف نسخه‌ها:از آنجایی که مخاطب جامع زیارات عموم مردم هستند، اختلاف نسخه‌ها خیلی کم آورده شده است؛ ولی در موسوعه، بطور دقیق بیان شده است.
کیفیت باب بندی:تمام زیارت‌ها در کتاب جامع زیارات، همان طور که از معصوم صادر شده است (بدون واسطه و با واسطه) یکجا و پی در پی جمع‌آوری و نقل شده است؛ اما در موسوعه، زیارت‌ها تقطیع شده و آداب قبل و بعد زیارت، متن زیارت و وداع، در باب‌های مختلف آمده است و در پاورقی برای سهولت، آدرس باب‌های مختلف و پیوند بخش‌های زیارات، برای پژوهشگران روشن شده است.
زندگینامه معصومین عليهم‌السلام:در جامع زیارات، زندگانی هریک از معصومین عليهم‌السلام به صورت یک بخش کامل آمده است؛ اما در موسوعه، در ابتدای زیارت هر معصوم، زندگینامه آن بزرگوار، باختصار بیان شده است.
فضیلت و اهمیّت زیارت:در این باب در کتاب جامع زیارات، چند حدیث پیرامون هر معصوم آمده و از پاسخ دادن به شبهات خودداری شده است، زیرا زائرین با معرفت و شناخت به مقام معصومین علیهم‌السلام و بدون توجه به شبهات ساخته شده توسط فرقۀ وهّابیّت به زیارت می‌روند؛ لذا آوردن بحث‌های جنبی در این مجموعه مناسب دیده نشدهاست. این در حالی است که در جلد صفر (مقدمه) موسوعه زیارات، در بیش از پانصد صفحه، به بررسی زیارت از نظر قرآن، سنت و روش اصحاب، با توجّه به نظر همه فرق اسلامی پرداخته شده است، به طوری که روشن می‌شود مخالفین زیارت، (وهّابیّت) فرقه‌ای اندک هستند که بر خلاف قرآن، سنت و جمیع مسلمین، پس از گذشت چند قرن از رحلت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم، نظر و سلیقه خاص خودشان را به عنوان »اسلام« معرفی می‌کنند.
همچنین با توجه به قرآن، روایات و سیره‌ي اصحاب، ثابت شده است که زیارت، توسل، تبرّک و شفاعت، اصلي است ثابت و مورد تأیید همه فرق اسلامی، بجز فرقة ضالّه و اندک وهّابیّت. وهابیت نیز که این مسائل را با سلیقه شخصی بنیان گذارشان متناسب نمی‌دانستند، از این رو به مخالفت با قرآن، سنت و سیره اصحاب برخاسته و کوشش نمودند این مسائل اصیل اسلامی را خلاف قرآن و سنت جلوه دهند، که با مخالفت شدید علمای تمام فرق اسلامی، مواجه شدند.
جلد بندی:ترتیب جلدها در جامع زیارات بدین قرار است:
جلد1: مدینه منوره/
جلد2: نجف اشرف
جلد3: کربلای معلی
جلد4: کاضمین و سامراء و زیارات امام زمان علیه‌السلام
جلد5: مشهد الرضا عليه‌السلام
جلد6: زیارات جامعه معصومین علیهم‌السلام و چند امامزاده (حضرت معصومه، حضرت عبدالعظيم)؛
اما در موسوعه بدین شرح است:
جلدصفر: مقدمه موسوعه
جلد1: زیارات پیامبر اکرم، حضرت فاطمه زهراء و ائمه بقیع (امام مجتبی، امام سجاد، امام باقر، امام صادق علیهم‌السلام، زیارات الجامعه للائمه بالبقیع)
جلد2: زیارات امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام
جلد3: زیارات امام حسین علیه‌السلام
جلد4: زیارات امام کاظم، امام جواد، امام رضا، امامین عسکریین علیهم‌السلام و امام زمان حجت ابن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشریف
جلد5: زیارات جامعه ائمه معصومین علیهم‌السلام
جلد6: فهارس (حدود 20 فهرست فنّی)
انتشارات امام هادی عليه‌السلام، منتخب چهارمین جشنواره رضوی

درچهارمین جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی تعداد 288 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال گردید که ازبین آنها، تعداد 16 اثر به زبان های اردو، عربی، انگلیسی، فرانسوی و ... از کشورهای خارجی بود. پس از داوری نهایی وبراساس رای هیات داوران تعداد 17 کتاب برتر و برگزیده درمحورهای مختلف جشنواره، یک پایان نامه، دواثر شایسته چاپ و دو ناشر برتر و برگزیده انتخاب گردید.
درمحور ناشران برتر، موسسه "امام هادی علیه السلام به عنوان ناشر برتر معرفی شد.

نوشتن دیدگاه

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط موسسه امام هادی علیه السلام در وب منتشر خواهد شد.
- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی