بشارت به دیدار حضرت ولی عصر (عج)

370000 ﷼
222000 ﷼
کد محصول: 1050
مولف: موسسه امام هادی (ع)
ناشر: انتشارات پیام امام هادی (ع)
سال نشر: 1395
قطع: رقعی
شابک: 978-964-8837-30-7
نوبت چاپ اول
شرح

پیرامون كسانی كه مشرّف به دیدار حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف شده اند و جمال نورانی ایشان را زیارت كرده اند، كتاب های مختلفی به زبان های گوناگون نوشته یا ترجمه شده است؛ اما این مجموعه با سبكی خاص، از بین ده ها كتاب تفسیری، حدیثی، تاریخی و...، در موسسه امام هادی علیه السلام انتخاب و تألیف شده است.
ملاقات هایی در این مجموعه گردآوری شده است كه در كتب معتبر و از لسان راویان مورد وثوق نقل شده باشند.این كتاب به گونه ای نگاشته شده كه اگر كسی قائل به عدم امكان زیارت حضرت، خصوصاً در زمان غیبت كبری باشد، با خواندن این مجموعه، یا كاملاً از نظرش
برمی گردد یا اینكه به طور جِدّ، در نظرش تردید حاصل خواهد شد. خوانندۀ کتاب شریف «بشارت به دیدار حضرت ولی عصر(عج)» می تواند امید به زیارت حضرت را در دل بپروراند و با اصلاح نفس و خودسازی، خود را برای زیارت آن وجود مبارك آماده سازد.
این بخشی از مقدمه کتاب «بشارت به دیدار حضرت ولی عصر(عج)» است که به تازگی توسط گروه پژوهشی مهدویت موسسه امام هادی علیه السلام آماده و به جامعه تقدیم شده است. کتاب «بشارت به دیدار حضرت ولی عصر(عج)» دربارۀ افراد و شخصیت هایی كه به دیدار و ملاقات حضرت ولی عصر علیه السلام تشرّف یافته اند، سخن می گوید که در 304 صفحه و در قطع رقعی، اولین بار توسط انتشارات پیام امام هادی علیه السلام قم به چاپ رسید.
کتاب بشارت، در حقیقت ترجمه فارسی کتاب «البشری فی ذکر من حظی برؤیة حجة الکبری» است که پیش از این به همت محققان موسسه امام هادی علیه السلام تدوین شده بود.
در بخش دیگری از مقدمه این کتاب شریف آمده است:بسیاری از درستكاران و شایستگانی كه به جهت موقعیت معنوی و مقتضای تقوا و شایستگی خود به دیدار آن حضرت رسیده اند، از تصریح و اعلان نسبت به دیدار خود امتناع ورزیده اند؛ و گرنه اخبار ملاقات بیش از این مقداری می باشد كه گردآوری شده است.
از سوی دیگر، در طول تاریخ غیبت تا زمان حاضر، شماری از حیله گران و دروغگویان با افكار شیطانی و امیال نفسانی برای رسیدن به مال و منال دنیا، وجود داشته و دارند كه مدّعی هستند با حضرت دیدار و با او درآمد ارتباط دارند و افراد ساده لوحی هم كه دارای علاقه و محبّت به امام هستند و از انگیزه های شیطانی آنان بی خبرند، ادعای آن حیل هگران را باور می كنند و این كار تأییدی بر اهداف پست آنها می گردد؛ از این رو سزاوار است كه ما مسلمانان، خود را به سلاح معرفت مجهّز نماییم تا مبادا ناخود آگاه راه را برای رسیدن سوداگران فاسد به اهداف شیطانی هموار كنیم.

محتوای کتاب

در این كتاب احادیث و داستان هایی گردآوری شده كه مربوط است به شخصیت های معتبر، محدّثین مورد وثوق، دانشمندان و افراد صالحی كه از این فیض سرشار، بهره مند گشته و صورت های زنده ای از تشرّفات خود را، نقل كرده اند؛ به این امید كه سبب تقویت ایمان و اعتقاد قلبی مؤمنان واقع شود و همچنین موجب محكم شدن امید و ارتباط افراد درمانده و دادخواه، با آن دادرس پنهان از دیده ها و حاضر در قلب ها گردد.

در مجموع مطالب این کتاب را می توان در در چند بخش ذیل خلاصه نمود:
فصل اول: افرادی که حضرت را در زمان حیات پدر بزرگوارش، زیارت کرده اند(16 مورد) شامل: حکیمه خاتون، نسیم، ماریه، اصحاب امام عسکری علیه السلام،طریف ابو نصر و ...
فصل دوم: افرادی که حضرت را در زمان غیبت صغری زیارت کرده اند(23 مورد) شامل: ابوالادیان، جعفر کذاب، ماموران معتضد، احمد و ابراهیم، ابوعمرو عثمان بن سعید، عَمری، زُهَری و...
فصل سوم: افرادی که حضرت ولی عصر را در زمان غیبت کبری دیده اند(23 مورد) شامل: ابن هشام، ابوالحسین، علی بن محمد تستری، ابوسوره، شیخ زاهد کوفی، علامه حلی و ...
فصل چهارم: کسانی که با حضرت در خواب دیدار داشته اند(6 مورد) شامل: سید رضی الدین، علامه حلی، شیخ محمد، شیخ حر عاملی، حاج شیخ علی مکی و ...
فصل پنجم: حکایات نادر و ارزشمند(16 مورد) شامل: راشد همدانی، سید مهدی قزوینی، روغن فروش سنس مذهب، شیخ اسماعیل سرخابی، سید هرندی و ...

ویژه گی های این کتاب

تلاش موسسه امام هادی علیه السلام براین بوده كه ترجمه ای روان، ساده و قابل استفاده برای عموم ارائه شود و در موارد لازم،توضیح مختصری دربین پرانتز( ) و یا پاورقی مطرح شده است.
سعی شده درابتدای هرداستان،نام یا نام های ملاقات كنندگان،مكان یازمان ملاقات،آثار و دست آوردهای آن،هرچند كوتاه و فشرده،(درصورت ثبت در تاریخ( بیان شده است.
درموردسند و راویان احادیث،تنهابه نام مؤلّف وآخرین راوی كه بیان كنندۀ حدیث می باشد،اكتفا شده است.
چون این اثر،ترجمۀكتاب «البشری فی ذكرمن حظی برؤیة الحجّة الكبری»است،نام كتاب«بشارت به دیدارحضرت امام عصر» انتخاب شد تابانام اصل کتاب، تناسب داشته باشد.
در ابتدا خلاصه ای ازحالات حضرت حجّةبن الحسن،مهدی موعود علیه السلام آمده است.

رونمایی از این کتاب

کتاب شریف «بشارت به دیدار حضرت ولی عصر(عج)»همزمان با ولادت حضرت امام عسکری علیه السلام، توسط استاد برجسته اخلاق حوزه علمیه قم حضرت آیت الله صلواتی دامت برکاته رونمایی شد.

ضمائم

بخش پایانی این کتاب، علاوه بر وجود فهرستی از منابع استفاده شده جهت تولید این کتاب، که متشکل از حدود پنجاه منبع معتبر از کتاب های شیعه و سنی است، به معرفی اجمالی آثار عربی و فارسی منتشر شده توسط انتشارات پیام امام هادی علیه السلام و نیز معرفی مختصر این کتاب به زبان انگلیسی، پرداخته است.

بازنگری ها

هنوز نظری برای این محصول وجود ندارد.