اصحاب-امام-حسین
421

اصحاب امام حسین علیه السلام

350000 ﷼
210000 ﷼
کد محصول: 1051
مولف: موسسه امام هادی علیه السلام
ناشر: انتشارات پیامام امام هادی علیه السلام
سال نشر: 1395
قطع: رقعی
شابک: 978-964-8837-38-1
نوبت چاپ دوم
شرح

در کتاب «اصحاب امام حسین علیه السلام»، سعی بر این بوده که با ذکر نام و بررسی اجمالی از زندگی شخصی و مبارزاتی هر کدام از رزمندگان کربلا، (بر اساس حروف الفبای فارسی، به غیر از وجود گرامی امام حسین و حضرت عباس علیهماالسلام)، به روش پیوستن آنها به نهضت امام حسین علیه السلام اشاره شود.

همچنین در لابلای مباحث سعی شده تا آماری نسبتا دقیق از شهدای کربلا ارائه شود؛ هرچند بررسی روایات موجود، آمار دقیق در اختیار انسان قرار نمی دهد. گذشته از این موضوع، دو ویژگی هاشمی و غیر هاشمی بودن، کتاب را به دو بخش تقسیم نموده تا شهدای هاشمی در نیمه نخست و رزمندگان شهید غیر هاشمی در نیمه دیگر کتاب معرفی شوند.
محتوای کتاب
این کتاب در چند بخش شامل مطالب ذیل است:

مقدمه

امام حسین سیدالشهداء علیه السلام شامل:

تولد، نام و نسب حضرت، علاقه پیامبر به امام حسین علیه السلام، رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله، روح مبارزه از دوران کودکی زمان حکومت امیرالمومنین علیه السلام، وقایع زمان خلفا، در زمان برادر، پس از شهادت برادر، پس از مرگ معاویه، حرکت به سوی مکه، علت قیام از زبان آن حضرت،آغاز کننده جنگ نباشیم، غروب تاسوعا- برداشتن بیعت، شب عاشورا، صبح عاشورا، شروع جنگ، نماز ظهر عاشورا، شهادت اهل بیت، وداع امام

شهدای هاشمی:

این بخش به معرفی بیست نفر از شهدای هاشمی حاضر در واقعه خونین کربلا می پردازد که شامل افرادی چون: حضرت ابالفضل العباس علیه السلام، جعفربن عقیل، جعفربن علی، عون، علی اکبر، علی اصغر، قاسم، عبدالله و ... می شود.
شهدای غیر هاشمی:
صد و هفده نفر شامل افرادی چون: جون، بریر، حبیب بن مظاهر، حر، زهیر، مسلم بن عوسجه و...، شهیدانی هستند که در بخش شهدای غیر هاشمی از چگونگی پیوستن به سیدالشهداء علیه السلام و نحوه شهادت آنان، سخن به میان آمده است.

ضمائم

در این بخش به معرفی چهار شخصیت بزرگ و بزرگوار که در شناخت و یاری فرزند رسول خدا صلی الله علیه و آله در مسیر قیام، از هیچ گونه کمکی دریغ نکردند می پردازد. افرادی که اگر چه نام آنان در لیست شهدای کربلا نیست اما به یقین جزء شهدای مدافع حریم ولایت اباعبدالله الحسین علیه السلام بوده اند. مسلم بن عقیل، هانی بن عروه، قیس بن مسهر صیداوی و عبدالله بن یقطر الحمیری افرادی هستند که در بخش ضمائم این کتاب، به معرفی و نحوه شهادت آنان اشاره شده است.

فهرست منابع

در تهیه این کتاب، تکیه تحقیق بیشتر روی منابع اولیه و نزدیک تر به زمان امام و راویان معتبر می باشد، اگر چه از منابع جدید هم بهره گرفته شده تا از این طریق بتوان به حقیقت نزدیک شد. در مجموع بیش از چهل منبع معتبر شیعه و سنی، مطالب این کتاب را تایید می نماید.
در پایان کتاب، لیست دیگر آثار موسسه امام هادی علیه السلام در سه صفحه، در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

بازنگری ها

هنوز نظری برای این محصول وجود ندارد.