tasnim

خبرگزاری تسنیم: رئیس موسسه پیام امام هادی علیه السلام گفت: زیارت غدیریه انشای حضرت امام هادی علیه السلامدر مدینه و در زمان انتقال ایشان به سامراست، سند این زیارت بسیار دقیق است و حاوی استدلالات قرآنی، تاریخی و روایی بر ولایت

مولای متقیان امام علی علیه السلام است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی رفیعی‌پور رئیس موسسه پیام امام هادی‌ علیه السلام در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه من ترجیح می‌دهم درباره انسان بی‌ارزشی که به امام هادی علیه السلاماهانت کرد، حرفی نزنم، افزود: اسم بردن از چنین شخصیت بی‌ارزش و نشان دادن عکس‌العمل در قبال او همان چیزی است که دشمن می‌خواهد، اما درباره اربابان این مزدوران می‌گویم که این‌ها در وهله اول می‌خواهند به تشیع اهانت کنند و با همین هدف به سراغ امامان معصوم علیهم السلام ما می‌روند. وی توضیح داد: آن‌ها می‌دانند که اگر به سراغ امامانی چون حضرت علی علیه السلام، امام حسین علیه السلام، امام رضا علیه السلام و دیگر بزرگوارانی که بیشتر محل عرض ارادت مردم قرار می‌گیرند، اهانتی بکنند با یک سد آهنین فوق میلیونی مواجه می‌شوند و بدین ترتیب نه تنها نمی‌توانند به هدفشان برسند، بلکه ماهیت پلیدشان بر همه هویدا می‌شود. بنابراین به سراغ آن بزرگواران نمی‌روند. به همین خاطر گفتند که باید با کم‌نامترین امامان شیعه شروع کنیم، در میان ائمه اطهار علیهم السلام) امام جواد علیه السلام، امام هادی علیه السلام و امام عسگری علیه السلام از دیگران کم‌نامتر و از بین این سه بزرگوار امام هادی علیه السلام از دو امام دیگر هم کم‌نامتر است. از این رو دشمنان برای اهانت به مقدسات ما ابتدا به سراغ امام هادی علیه السلام رفتند.
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی‌پور با بیان اینکه اهانت دشمنان به امام هادی علیه السلام برخلاف آنچه اهانت کنندگان دنبال می‌کردند به شکوفایی نام و فرهنگ امام هادی علیه السلام انجامید، افزود: بسیاری از هیئت‌ها و انجمن‌های مذهبی پس از اهانت دشمن به امام با نام مبارک امام هادی علیه السلام شکل گرفت و سایت‌ها و پایگاه‌های بسیاری پس از آن به ترویج معارف عالی آن حضرت پرداختند. بدین ترتیب دشمنان فهمیدند که کار زشتشان نه تنها به نتیجه نرسیده بلکه اثر معکوس داشته است.
رئیس موسسه پیام امام هادی علیه السلام اهانت به آن بزرگوار را نقشه‌ای از پیش تنظیم شده دانست و گفت: اهانت کنندگان برای هتک حرمت به شیعه به سراغ امام معصوم علیهم السلام ما رفتند و خدا را شکر که با نوع مواجهه امت شیعه، دشمنان سر جای خودشان نشستند. اما باید هشیار باشیم و بدانیم که از دشمنان در امان نیستیم.
وی احیا و ترویج فرهنگ و آثار و معارف امام هادی علیه السلام را یکی از راه‌های موثر برای مقابله و مبارزه با شیاطین دانست و اظهار کرد: یکی از آثار معرفتی امام هادی علیه السلام زیارت جامعه کبیره است که از نظر محتوا و مضمون زیارتی عالی و منحصر به فرد است.
حجت‌الاسلام رفیعی‌پور با بیان اینکه یکی دیگر از آثار امام هادی علیه السلام، زیارت حضرت علی علیه السلام در روز عید غدیر است که در کتب بسیار معتبر شیعه نقل شده؛ این زیارت را هم محدث قمی در «مفاتیح‌الجنان» آورده‌اند و هم علامه مجلسی در «بحار الانوار» آن را نقل کرده‌اند؛ ما هم این زیارت عالی را در کتاب‌های «موسوعه زیارات المعصومین علیهم السلام » و «مهج الزیارات» آورده‌ایم.
این پژوهشگر درباره زیارت امام علی علیه السلام در روز عید غدیر که متعلق به امام هادی علیه السلام است توضیح داد: متن این زیارت از نظر محتوا بسیار عالی و غنی است و من به همه توصیه می‌کنم زیارت غدیریه امام هادی علیه السلام را بخوانند و بر مفاهیم آن تامل و تعمق کنند تا هم ثواب زیارت را ببرند و هم از علم امام هادی علیه السلام بهره‌مند شوند.
وی ادامه داد: در این زیارت بیش از 40 آیه قرآن نقل شده و با آن‌ها به اثبات حقانیت امیرالمومنین علی علیه السلام اشاره شده است. همچنین در کنار آیات قرآن ده‌ها روایت از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در فضیلت امام علی علیه السلام در این زیارتنامه آمده است. امام هادی علیه السلام در این زیارت وقایع مختلفی از زندگی حضرت علی علیه السلام و ابعاد گوناگون آن را نقل می‌کنند و به جنگ‌های آن حضرت با ناکثین، مارقین و قاسطین اشاره می‌کنند و سخنانی را که اصحاب پیامبرصلی الله علیه و آله در وصف امیرالمومنین گفته‌اند را می‌آورند.
حجت‌الاسلام رفیعی‌پور زیارت حضرت علی علیه السلام در روز عید غدیر را یک گنجینه معنوی و میراثی پربرکت برای شیعیان خواند و تاکید کرد: به همه توصیه می‌کنم این زیارت را در روز عید غدیر قرائت کنند. این زیارت در آثاری چون مفاتیح‌الجنان، جلد دوم موسوعه‌ زیارات المعصومین علیهم السلام ، آثار علامه مجلسی و... ذکر شده است. سند این زیارت بسیار دقیق است و بنده در روزهای عید غدیر به دوستانم توصیه می‌کنم که این زیارت غدیریه را که انشای حضرت امام هادی علیه السلام در مدینه و در زمان انتقال ایشان به سامراست، مطالعه کنند؛ چراکه این زیارت حاوی استدلالات قرآنی، تاریخی و روایی بر ولایت مولای متقیان امام علی علیه السلام است.
رئیس موسسه پیام امام هادی علیه السلام سپس به برخی ویژگی‌های امام هادی علیه السلام در طول حیات مبارکشان اشاره کرد و گفت: ایشان در شرایط دشوار سیاسی زندگی می‌کردند اما مدیریت‌شان بر جامعه شیعه بسیار فوق‌العاده بوده که انسان را به تعجب وا می‌دارد. ایشان با وجود اینکه به شدت از سوی حکومت عباسیان تحت نظر و محدودیت‌های سیاسی بودند اما در جای جای جامعه اسلامی از جمله مصر، شام، یمن، قم، ری و ... نماینده داشتند و از طریق این نمایندگان امور مربوط به شیعیان را مدیریت می‌کردند.
وی در پایان گفت: مردم دوران امام هادی علیه السلام آنقدر به ایشان علاقه و داشتند و ایشان چنان در قلب‌ها نفوذ داشتند که عده‌ای ایشان را خدا می‌دانستند؛ همانگونه که در زمان حضرت علی علیه السلام عده‌ای ایشان را خدا دانستند. امام هادی علیه السلام به بزرگان این گروه‌ها که راه از توحید منحرف شده بودند نامه می‌نویسند و آن‌ها را منکوب می‌کنند.


«جهت مشاهده اصل خبر اینجا را کلیک کنید»
صفحه اصلی>فرهنگی سرویس: فرهنگی، تاریخ: ۲۹/مهر/۱۳۹۲ - ۰۹:۴۳، شناسه خبر: ۱۷۰۳۳۱

نوشتن دیدگاه

- دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط موسسه امام هادی علیه السلام در وب منتشر خواهد شد.
- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی